Dlaczego warto wybrać serwer NAS do edycji wideo, zamiast dysków twardych, czy chmury?
Kategorie Serwery,Serwery NASJeśli jesteś montażystą wideo, zapewne regularnie masz do czynienia z ogromnymi plikami multimedialnymi w rozdzielczości 4K, 6K, 8K, a nawet większej, dlatego kluczowe staje się posiadanie solidnych i wyspecjalizowanych rozwiązań pamięci masowej, które by je obsługiwały. Jeśli plików jest sporo, bezpośrednio podłączony dysk zewnętrzny może być niewystarczający w kwestii skalowalności i prędkości przesyłu. Odpowiedzią na tę bolączkę są serwery NAS, które bez problemu poradzą sobie z takowym zadaniem.
Co wyróżnia NAS na tle przenośnych pamięci masowych, czy serwisów w chmurze?
Dobrze zaprojektowany serwer NAS oferuje scentralizowaną i skonsolidowaną pamięć masową, doskonałą skalowalność, ciągłą dostępność w przypadku awarii dysków, ochronę danych RAID. Jest to generalnie potężny urządzenie, zoptymalizowane specjalnie pod kątem obsługi danych, w tym plików multimedialnych.
Nie jest tajemnicą, że pliki wideo o wysokiej rozdzielczości wymagają ogromnej przepustowości i pojemności pamięci masowej. Oto kilka najważniejszych kwestii związanych z pamięcią masową podczas edycji wideo:
- Ogromna pojemność – surowe pliki wideo w wysokiej rozdzielczości zajmują gigantyczne ilości miejsca. Przykładowo, 1 TB dysku może pomieścić tylko około 10 minut nieskompresowanego materiału 8K.
- Niesamowicie szybkie prędkości dostępu – edycja wideo wiąże się z częstym odczytywaniem i zapisywaniem danych w pamięci masowej przez cały czas
- Podczas edycji często współpracuje ze sobą kilku edytorów – dlatego niezwykle cenna jest możliwość płynnego udostępnianie plików, bez opóźnień i wąskich gardeł.
- Skalowalność – biblioteki multimediów z czasem nieuchronnie się powiększają. Dlatego pamięć masowa musi być zaprojektowana z myślą o możliwości rozbudowy.
Dlaczego serwer NAS zamiast bezpośrednio podłączonej pamięci masowej?
Serwery NAS oferują wyraźne korzyści w porównaniu z bezpośrednio podłączanymi dyskami zewnętrznymi przez USB, eSATA lub Thunderbolt:
Jest to scentralizowana pamięć masowa
Dzięki serwerowi NAS scentralizujesz przechowywanie wszystkich multimediów i projektów w jednym miejscu, co znacznie upraszcza organizację i wyszukiwanie. Dodatkowo ułatwia to do minimum udostępnianie danych między wieloma użytkownikami.
Nieograniczona skalowalność
Dodanie większej ilości dysków do serwera NAS jest proste. W przypadku dysków zewnętrznych ostatecznie miejce się wyczerpie i trzeba będzie korzystać z kolejnego urządzenia.
Ciągła dostępność
Jeśli bezpośrednio podłączony dysk zewnętrzny ulegnie awarii lub jego interfejs zostanie uszkodzony, wszystkie dane na tym dysku będą niedostępne do czasu naprawy – jeśli w ogóle to się uda. Z drugiej strony, serwery NAS z ochroną danych RAID zapewniają ciągły dostęp do danych, nawet w przypadku awarii jednego z dysków. Dzieje się tak, ponieważ system RAID duplikuje dane na wielu dyskach, aby zapobiec utracie danych w przypadku awarii jednego z nich.
Zdalny dostęp
Użytkownicy mogą zdalnie łączyć się z serwerem NAS, aby uzyskać dostęp do multimediów i edytować je z dowolnego miejsca z połączeniem internetowym.
Łączność 10GbE
wiele serwerów NAS obsługuje łączność 10GbE. Umożliwia to znacznie szybsze transfery sieciowe dużych plików multimedialnych do i z serwera NAS. Niektóre modele umożliwiają także agregację dwóch portów Ethernet, co pozwala uzyskać teoretyczną przepustowość do 20 Gb/s.
Łączność Thunderbolt 3
Wiele modeli NAS ma także porty Thunderbolt 3 umożliwiają bezpośrednie połączenia z kamerami i urządzeniami peryferyjnymi z maksymalną prędkością transferu do 40 Gb/s.
Dlaczego solidna łączność jest tak ważna w przypadku edycji wideo?
Nawiązując do dwóch ostatnich podpunktów, chcielibyśmy wspomnieć o jednej, bardzo ważniej kwestii, a mianowicie o tym, dlaczego tak ważna jest łączność. Otóż jedną z rzeczy, z których ludzie często nie zdają sobie sprawy, jeśli chodzi o różnicę między korzystaniem z NAS a przechowywaniem danych w chmurze, takiej jak Dropbox, iCloud lub Dysk Google, są korzyści związane z wydajnością połączenia przez port 10GbE, czy port Thunderbolt 3, w porównaniu z połączeniem przez Internet.
Otóż te subskrypcyjne dyski w chmurze są w dużym stopniu zależne od prędkości Internetu, a nawet jeśli zdecydujesz się korzystać z zaawansowanych połączeń internetowych, takich jak światłowód i gigabitowy Internet, rzeczywistość jest taka, że po prostu nie uzyskasz takiego samego poziomu wydajności, jaki jest możliwy za pośrednictwem sieci lokalnej i wspomnianych portów.